۹ روش درمان لکه‌های تیره

لکه های تیره پوست- پرنسا بیوتی

زمانی که صحبت از درمان لکه‌های تیره می‌شود، گزینه‌های زیادی وجود دارد که حتی نمی‌دانیم از کدام مورد باید شروع کنیم. باید چه عناصری را جستجو کنیم؟ و از همه مهم‌تر اینکه، کدام یک از این موارد باعث ازبین رفتن لکه‌های تیره می‌شود؟

چه عواملی باعث ایجاد لکه‌های تیره می‌شود؟

به گفتۀ یکی از جراحان پلاستیک “لکه‌های تیره یا هایپرپیگمنتیشن بر اثر تولید بیش از حد ملانین در پوست توسط ملانوسیت‌ها، به‌وجود می‌آیند.هورمون‌ها –استروژن و پروژسترون- می‌توانند سطح ملانین را افزایش دهند. همچنین نور خورشید و افزایش سن از موارد تشدید سطح ملانین می‌باشند. سایر موارد مانند سوزش پوستی در اثر جوش، اپیلاسیون و خراشیدگی شدید نیز از عوامل ایجاد لکه‌های تیره هستند.برای آنکه بدانید چگونه لکه‌های تیره را درمان کنید به راهکارهای زیر توجه کنید.

ویتامین c

به فراتر از آب پرتقال فکر کنید. ویتامین C به عنوان یک آنتی اکسیدان موضعی مورد استفاده قرار می‌گیرد که به جلوگیری از ایجاد رادیکال‌های آزاد در پوست کمک می‌کند. همچنین در فرآیند آنزیمی که باعث تولید ملانین در پوست می‌شود نیز کمک می‌کند.یکی دیگر از فواید ویتامین C این است که تنها قسمت‌های تیره رنگ پوست را مورد هدف قرار می‌دهد.

هیدروکینون

هیدروکینون ۵۰ سال است که استاندارد طلایی در درمان لکه‌های تیره، محسوب می‌شود. از نظر بیولوژیکی، هیدروکینون با مهار آنزیمی به نام تیروزیناز کار می کند، که به تولید ملانین کمک می کند. به طور طبیعی ، هرچه تیروزیناز کمتر تولید شود، ملانین کمتر تولید می شود. مانند هر محصولی که به پوست اعمال می شود ، هیدروکینون می تواند باعث خشکی ، قرمزی و سوزش شود.

کوژیک اسید

کوژیک اسید (مشتق شده از قارچ یا برنج تخمیر شده) معمولا برای روشن کردن پوست مورد استفاده قرار می‌گیرد. خطری که معمولاً با کوژیک اسید موضعی در ارتباط است، درماتیت آلرژیک است، به همین دلیل است که در درجه اول در غلظت‌های نسبتاً کم یافت می‌شود. افرادی که پوستی حساس دارند، باید از دوزهای کمی استفاده کنند، زیرا التهاب و سوزش از  عوارض آن است. همچنین، نتایج سریع را انتظار نداشته باشید – با استفاده از اسید موضعی کوژیک اسید، بهبود هایپرپگمنتیشن می‌تواند چندین ماه طول بکشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.